Gdzie powstają cydry Pfeiffer’s
9 grudnia, 2023Logo i etykieta Pfeiffer’s Cider
11 marca, 2024Czy polskie jabłka nadają się do produkcji dobrego cydru rzemieślniczego? Jakie odmiany są najlepsze i skąd wzięły się jabłka, z których powstają cydry Pfeiffer’s?
Cydr domowy i stara aleja jabłoni
Początki wydawały się bardzo proste i oczywiste, ponieważ pod moim rodzinnym domem rosły stare jabłonie, właściwie cała aleja i to głównie ze świetnym cydrowym jabłkiem czyli grochówką. Drzewa owocują co dwa lata, co odrobinę utrudniało regularność nastawów, ale cydry wychodziły bardzo ciekawe. Niestety tylko na małą, domową skalę, a przecież zamiary miałem zdecydowanie większe.
Szara Reneta się nadaje, ale potrzebna pomoc...
Postanowiłem więc poszukać w okolicy sadów ze starymi odmianami, czyli na przykład Szarą Renetą. I tu nie było już tak łatwo, ponieważ w Wielkopolsce sady są zazwyczaj obsadzone jabłoniami dającymi owoce deserowe. Z pomocą przyszedł Pan Rembowski, który zresztą swego czasu robił świetny rzemieślniczy cydr. Zorganizowaliśmy szarą renetę i po raz pierwszy w swojej cydrowej karierze wycisnąłem sok w profesjonalnej tłoczni. I to był również mój pierwszy większy nastaw. Razem miałem może z 200 litrów bardzo dobrego soku.
Cydr jabłkowy z ekologicznych upraw owoców
Jednak poszukiwania trwały dalej, ponieważ kolejnym istotnym dla mnie czynnikiem podczas fermentacji była uprawa ekologiczna jabłoni. To zdecydowanie robi różnicę, jeśli chodzi o produkt końcowy. Tym sposobem trafiłem do sadów rodzinnej firmy BiGrim, a tam otworzył się przede mną świat ekologicznych upraw i niesamowitej wiedzy w dziedzinie sadowniczej oraz tej dotyczącej zrównoważonego rozwoju i świadomości odżywiania. Pan Grzegorz oraz jego małżonka są chodzącymi encyklopediami, jeśli chodzi o rolnictwo, a poza sadami prowadzą również uprawę rokitnika i wytwarzają najzdrowsze na świecie soki.
Odpowiedni dobór odmian na cydr jabłkowy
Dzięki tej wiedzy udało nam się dobrać odpowiednie odmiany jabłek, tak, żeby uzyskać wszystko to, co w soku na cydr jest pożądane, czyli odpowiedni poziom cukru, kwasowość oraz goryczkę, a także winne, owocowe aromaty niepowstrzymane sztucznymi, wzrostowymi nawozami. Do tego tereny, na których mieszczą się sady Państwa Maryniowskich, należą do jednych z najzdrowszych w Polsce. To żyzne gleby wapienne w nadwiślańskim pasie pomiędzy Sandomierzem a Puławami.
Powraca Szara Reneta - przepis prawie gotowy
I tak do naszych cydrów trafiła ponownie Szara Reneta, a także niesamowicie winna, aromatyczna i soczysta Fantazja oraz Gold Milenium, które jest najlepszym jabłkiem dla cukrzyków zawierającym mniej kaloryczny, naturalnie występujący w przyrodzie cukier czyli tagatozę. Jest jeszcze odmiana czerwonomiąższowa red love, z której robimy cydr czerwony zwany czasami rose. Wszystkie jabłka są niesamowicie zdrowe, pełne minerałów i witamin co na dodatek jest poparte eko-gwarancją. Nic tylko robić cydr.
Ostatni etap czyli czas zbiorów
Ważnym dla mnie czasem w roku są zbiory w sadach BiGrim, w których oczywiście uczestniczę. Wszystkie jabłka zrywamy ręcznie, nie korzystamy z tak zwanych spadów. To piękny czas i niesamowite spotkanie, dzięki któremu wyjeżdżam z kolejnymi zasobami wiedzy, a przede wszystkim z pozytywnie naładowanymi bateriami co przydaje się do cydrowych działań.
Czy polskie jabłka nadają się na cydr?
Czy odpowiedziałem na pytanie, czy polskie jabłka nadają się do produkcji cydru? Spróbujcie cydrów Pfeiffer’s, moim zdaniem są dowodem na to, że w naszych sadach rośnie dużo niesamowitego materiału z potencjałem do tworzenia wyśmienitych regionalnych trunków, które mają oryginalny smak i różnią się zdecydowanie od tych z Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Ja stawiam na polskie odmiany jabłoni.
Zdjęcia: Agnieszka Błaszczyk