
Carnevale Eataliano – cydr w karnawale
1 lutego, 2025
Targi Wino 2025 w Poznaniu
18 marca, 2025
Czy cydr potrzebuje wsparcia sommelierów?
Kiedy Marcin Piwko i Jacek Kulza prowadzą sommelierską bitwę „Białe czy czerwone” to oczywiście nie biorą jeńców ale każdy wychodzi z takiej potyczki zadowolony oraz wynosi bagaż wiedzy, która będzie zdecydowanie przydatna przy kolejnym doborze wina, czy to w domowym zaciszu do kolacji, czy też w restauracji. Dzięki takim spotkaniom rośnie w Polsce świadomość winiarska, a konsument poznaje kolejne tajniki dotyczące winnych aromatów, smaków i pochodzenia szczepów. Ta wspaniała praca sommelierów przybliża nam również polskie wino, które jeszcze do niedawna było produktem nieznanym dla rodaków. Dobry kontakt z gościem jest kluczowym jeśli chodzi o poznanie proponowanego trunku, w związku z tym zawodowi sommelierzy nieustannie się kształcą, uczestniczą w szkoleniach, degustacjach oraz wyjazdach do winnic.
I takich działań potrzebuje również cydr, ponieważ pomimo, że Polska jest pierwszym producentem jabłek w Europie to grupa świadomych odbiorców cydru jest nadal dosyć wąska. Nie chcę teraz rozpisywać się dlaczego tak jest moim zdaniem, a wolałbym się skupić na przyszłym rozwoju i dotarciu do Was, potencjalnych miłośników rzemieślniczego cydru.
Stajemy przed najlepszymi z najlepszych
Dlatego właśnie ponad rok temu Flecista z Hameln wyruszył przed siebie z chęcią i pozytywną energią do niesienia cydrowej nowiny. W zeszły poniedziałek, na zaproszenie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich pojawiłem się w poznańskiej Restauracji Bazar 1838 w celu przeprowadzenia szkolenia i opowiedzenia o cydrach Pfeiffer’s. Miejsce bardzo wyjątkowe z historią w tle. Restauracja i hotel o tej samej nazwie powstały z inicjatywy Karola Marcinkowskiego. Ponad 140 udziałowców zebrało 90 tysięcy talarów aby zbudować miejsce, które integrowałoby mieszkańców Poznania oraz wspierało lokalny przemysł, rękodzieło, rolnictwo i handel. Zdaje się, że cydr Pfeiffer’s trafił w miejsce idealne.
Miałem przyjemność wystąpić przed prawie dwudziestoosobową reprezentacją sommelierów, w której znalazła się sama „śmietanka” tego środowiska między innymi Adam Tomczak, Mistrz Polski Sommelierów 2021, Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, Maciej Krystowski, Jacek Kulza, jak nikt promujący polskie wino, czy też wspomniany już wcześniej Marcin Piwko, rycersko broniący „czerwieni” w potyczkach „Białe czy czerwone”. Szkolenie odbyło się dzięki uprzejmości Tomasza Kolanowskiego. Listę obecności zapełnili również Alicja Pawlicka, Anna Ziółkowska, Anna Kupidura, Nastia Holovchenko, Arkadiusz Bloda, Dawid Kurlus, Kamil Malinowski, Alexander Kubiak, Krzysztof Nowak, Stanisław Kinal, Dawid Poterała i Łukasz Giżelski. Super, że znaleźliście czas i chęci w poniedziałkowy poranek ;)
Różnice między cydrami przemysłowymi, a rzemieślniczymi
Tematem naszego spotkania były cydry rzemieślnicze. W związku z tym poza produktami Pfeiffer’s Cider postanowiłem poszerzyć spektrum wiedzy i pokazać również inne polskie cydry, z Cydrowni Tabun - słodki cydr lodowy oraz Aprum z Cydrowni Zywer. W kieliszkach znalazł się również charakterny cydr Bereziartua z Kraju Basków. Zaczęliśmy od pokazania różnicy między cydrami przemysłowymi, a lokalnymi produkcjami rzemieślniczymi żeby płynnie przejść do szlachetnych jabłek, z których powstają cydry. Mówiliśmy o kluczowych etapach produkcji, o rzemieślniczym podejściu, dzięki któremu wydobywamy naturalne smaki i aromaty cydrów i wspólnie z sommelierami doszliśmy to tego jak duży potencjał mają cydry jeśli chodzi o łączenie ich z potrawami. Miałem przyjemność opowiedzieć również o swoich wyjazdach do Normandii i Asturii, o tym jak powstawały moje pierwsze cydry i skąd czerpałem inspirację i wiedzę w cydrowej dziedzinie. Mówiliśmy o tym w jakim szkle i w jakich temperaturach serwować cydr, a jeśli już żałujecie, że nie było Was na tym spotkaniu to możecie zajrzeć do naszego poradnika, gdzie znajduje się większość informacji, które przekazałem na szkoleniu.
Pfeiffer's Cider podczas degustacji
Jeśli chodzi o cydry Pfeiffer’s to zrobiliśmy przelot zaczynając od cydru spokojnego, naszego podwójnego złotego medalisty, który, jak zauważyli goście szkolenia, jest bliski delikatnym winom. Spróbowaliśmy również klasycznego cydru musującego po refermentacji szampańskiej oraz otworzyliśmy dosłownie ostatnie butelki cydru z jabłek czerwonomiąższowych z rocznika 2023. Premierę degustacyjną miał również Amphorae - nasz nowy cydr z rajskich jabłek, który stworzyliśmy w glinianej amforze. Dzięki degustacji mogliśmy poznać fachowe opinie i sugestie kulinarne na temat tego cydru. Oto niektóre z nich:
"Dymny, rustykalny, obejściowy, mineralny. Sugeruję użyć jako składnika koktajlu..."
"Wysoka kwasowość, która szybko przechodzi w wermutową gorycz kojarząca się z pestkami i korzennymi przyprawami."
"Wyjątkowo taniczny, intensywny, cielisty."
W naszym diagramie aromatów i smaków najczęściej zaznaczana była korzenność, ziemistość, aromat miodowy, orzechowy i dymny, mineralność, cytrusy i rustykalność, co potwierdza jak złożony może być świat cydru.
Wybieramy szkolenia
Ponad dwugodzinne spotkanie nasuwa wiele wniosków. Po pierwsze wszyscy wyszliśmy bardzo zadowoleni, ja podzieliłem się swoją pasją z najlepszymi zawodowcami z branży, a druga strona miała możliwości zdobycia wiedzy o wciąż raczkującej w Polsce dziedzinie jaką jest cydrownictwo. Widzę, że to dobra droga dająca restauratorom potencjał do dobrego zaprezentowania swoim klientom rzemieślniczego, lokalnego produktu jakim jest cydr, co zdecydowanie sprzyja sprzedaży. Mamy już namacalne dowody naszych działań ponieważ miejsca, w których prowadzimy degustacje i szkolenia radzą sobie świetnie z prezentacją cydrów i z trafieniem w gusta klientów. Cydry są już częścią food pairingu w restauracjach z gwiazdką Michelin, świetnie odnajdują się w fine diningu, a najlepsi szefowie kuchni używają cydru do gotowania. Jak widać Flecista z Hameln nie próżnuje podczas swojej podróży, która dla nas jest również przez cały czas nauką i odkrywaniem nowych pomysłów na cydrowe przedsięwzięcia. Jeśli macie ochotę poszerzyć swoją wiedzę na temat cydru, poznać nasze produkty to oczywiście zapraszamy do kontaktu, chętnie do Was przyjedziemy.
Wszystkie zdjęcia zrobiła nam Ania Papież - Śronkowska. Dziękuję.