TU.Na dziedzińcu
14 czerwca, 2024FOOD & FUTURE vol. 6 w Gdańsku
4 lipca, 2024Zanim przejdę do opisu tego wyjątkowego wydarzenia, chciałbym od razu podzielić się wielką i wspaniałą nowiną. Pfeiffer’s Cider został członkiem prężnie działającego Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Bardzo się tym ekscytuję ponieważ świat wina i winnic jest mi bardzo bliski, a sam cydr powstaje właśnie w Winnicy De Sas. Dlaczego Wielkopolska? Stąd pochodzę, jestem rodowitym Poznaniakiem, a WSW działa tak akuratnie, że nastalowany szwajcarski budzik w porównaniu z tymi poczynaniami to zwykło rozlyrotano ryczka :)
Jak się ubrać na taką okazję?
Letni Święty Marcin odbył się 15 i 16 czerwca i to pierwsza okazja żeby wspólnie pobyć, podziałać i zaistnieć. Imprezę organizowało Miasto Poznań oraz Fundacja Jeden Uniwersytet, a współorganizatorami było Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, Fundacja Pokolenie 2020 i restauracja Grono. W takim razie frak był jak najbardziej na miejscu tym bardziej, że zaplanowaliśmy kilka interesujących działań scenicznych, a wystąpić miały Panie Renata Targosz i Katarzyna Solańska ze Stowarzyszenia Kobiety i wino, prekursor polskiego winiarstwa Roman Myśliwiec, krytyk i dziennikarz winiarski Tomasz Prange-Barczyński oraz wybitni sommelierzy Jacek Kulza i Marcin Piwko.
Winnice Wielkopolski i cydr na jednej ulicy
Wychodzi na to, że to połączenie idealne. Winnica Powiercie, Winnica Enosfera, Winnica Lipka Wielka, Winnica Edison, Winnica Morena, Winnica Niewinne Siostry, Winnica Tęgie Grono, Winnica Rodzinna Na Polanie, Winnica Katarzyna, Winnica Orle, Winnica Janoli, Winnica Zodiak, Winnica Pawlik i Pfeiffer’s Cider. To wystawcy festiwalu, a na Wielkopolskim Szlaku Winnic znajdziecie jeszcze więcej punktów gdzie uprawia się winorośle i produkuje pyszne wino jakościowe. Wróćmy na chwilę na scenę, ponieważ, jak pisałem, tutaj również mieliśmy szansę zaistnieć. Były konkursy winiarskie dla publiczności, były panele dyskusyjne, a nasi ulubieni sommelierzy przeprowadzili potyczkę „Białe czy czerwone”. Pod scenę wjechaliśmy barwnym korowodem w „bachusowych” przebraniach wraz ze smokami Teatru Asocjacja 2006. Mirek Krasnowski z Winnicy Zodiak tak pięknie skomentował tą akcję:
„Ci ludzie przeszli do historii. To pierwszy pochód Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Za 100 lat będzie o tym w książkach.”
Na koniec wyszablował* jeszcze swoje autorskie wino musujące, które leżakowało na osadzie 2155 dni! To było cudowne zwieńczenie tej imprezy.
*Sabrage - szablowanie to zwyczaj napoleońskich huzarów, o którym pisałem już we wpisie z imprezy Poznaj - Festiwal Polskiego Wina, a polega na widowiskowym otwieraniu dobrze schłodzonej butelki szampana przy użyciu szabli.
Przed nami cały świat
Myślę, że to dobry początek przyszłych wspólnych działań z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy. Odkryjcie nasze województwo jako miejsce gdzie istnieją dobre winnice, wybierzcie się na Wielkopolski Szlak Winnic, skosztujcie pysznych, regionalnych win, a nad wszystkim niech czuwa nasz patron Marcin. Do zobaczenia.
Zdjęcia: Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy